Ile gotować smardze? Jak gotować smardze, aby pozbyć się ich toksycznych właściwości

Świeże smardze. Jak i ile gotować smardze, aby były pyszne i zdrowe

Ile gotować smardze? Jak gotować smardze, aby pozbyć się ich toksycznych właściwości

Smardze to jedne z najsmaczniejszych i najcenniejszych grzybów. W stanie dzikim występują jedynie wiosną i są bardzo rzadkie, a dodatkowo w Polsce są pod ochroną. Jeżeli już zdobędziemy świeże smardze, warto przyrządzić je w odpowiedni sposób, aby wydobyć ich bogaty, orzechowy smak. Poradzimy, jak i ile gotować smardze, aby były pyszne i zdrowe.   

Smardze – dlaczego są tak cenione i poszukiwane?

Smardze to jedne z pierwszych grzybów jadalnych, które pojawiają się w lasach. Ten przysmak dostępny jest wyłącznie w sezonie, ponieważ uprawa smardzów jest praktycznie niemożliwa. Dodatkowo w Polsce smardze objęte są ochroną gatunkową i ich zbiór jest zabroniony. Grzyby te oznaczają się wyjątkowym, orzechowym smakiem. 

Czy smardze są trujące?

Smardze to grzyby jadalne, ale w stanie surowym zawierają toksyczne związki. Dlatego musimy pamiętać, że smardze są jadalne jedynie po obróbce termicznej – np. ugotowaniu lub  usmażeniu.

Sprawdź, gdzie rosną smardze

Jak gotować smardze?

Świeże smardze musimy przede wszystkim oczyścić z liści, piasku, ziemi i innych zabrudzeń. Najlepiej opłukać je pod zimną, bieżącą wodą. Następnie krótko moczymy grzyby w osolonej wodzie i możemy przystąpić do gotowania lub smażenia. W tym drugim przypadku warto grzyby osuszyć.

Ile gotujemy smardze?

Smardze należy gotować przez 20-25 minut w osolonej wodzie. Pu ugotowaniu grzybów wodę odlewamy, aby pozbyć się zawartych w niej i grzybach toksyn. Smardze możemy także po ugotowaniu smażyć (np. na oleju z orzechów laskowych lub włoskich, albo na oleju rzepakowym). Doskonałe będą także obgotowane smardze duszone następnie w śmietanie, a także dodane do risotto, quiche’u, omletu lub tarty. Koneserzy z pewnością docenią pizzę ze smardzami lub smardzowe krokiety.

Gotowane smardze podane z pietruszką
Gotowane smardze podane z pietruszką / Fot. Canva.com

Sprawdź, jak przyrządzić smardze