Ile gotować czarny ryż? Gotowanie czarnego ryżu suchego i namoczonego

Czarny ryż - surowe ziarna czarnego ryżu w miseczce

Ile gotować czarny ryż? Gotowanie czarnego ryżu suchego i namoczonego

Czarny ryż jest pełnoziarnistą odmianą ryżu o unikalnym, ciemnym kolorze. W przeciwieństwie do białego ryżu czarne ziarna zawierają łuskę, która odpowiada za ich barwę i koncentrację składników odżywczych. Czy taki ryż wymaga specjalnego gotowania? Sprawdź, jak i ile gotować czarny ryż.

Dlaczego warto sięgać po czarny ryż?

Czarny ryż jest doskonałym źródłem antyoksydantów i innych składników odżywczych. Jego orzechowy smak sprawia, że stanowi świetny dodatek do dań kuchni orientalnej, ale pasuje również do sałatek, risotto czy wypełnienia warzyw. Poza walorami smakowymi i odżywczymi po prostu wygląda bardzo elegancko i pięknie prezentuje się w daniach.

Ile gotować czarny ryż?

Czarny ryż, znany również jako ryż Venere, gotuje się dłużej niż biały ryż ze względu na swoją twardą, zewnętrzną otoczkę. Proces gotowania zwykle trwa od 30 do 45 minut, jednak zależy od tego, czy ryż był wcześniej namoczony oraz od metody gotowania. Podczas gotowania warto od czasu do czasu sprawdzić miękkość ziaren, aby ich nie rozgotować oraz żeby nie były zbyt twarde. Konsystencja czarnego ryżu po ugotowaniu powinna być lekko al dente, z delikatnym wyczuwalnym „芯 (xin)” – rdzeniem, czyli delikatnie twardym środkiem ziarna.

Sprawdź, jak wykorzystać wodę z gotowania ryżu

Jak gotować czarny ryż, czyli ryż Venere?

Czarny ryż możemy gotować na różne sposoby, w zależności od jego przeznaczenia i wcześniejszego przygotowania. Przed gotowaniem zawsze płuczemy ziarna pod zimną, bieżącą wodą, aby pozbyć się zanieczyszczeń. 

Jeżeli mamy czas, taki rodzaj ryżu warto wcześniej namoczyć. Płukanie i moczenie czarnego ryżu w zimnej wodzie przez kilka godzin, a najlepiej przez noc, pozwala skrócić czas gotowania do około 30 minut, a także zmiękczyć ziarna i nadać im bardziej pulchną konsystencję.

Możemy też ugotować ryż bez moczenia. Jednak w takim przypadku czas gotowania znacznie się wydłuża i może potrwać nawet ponad godzinę

Miseczka ugotowanego czarnego ryżu i pałeczki
Ugotowany czarny ryż w miseczce / Fot. Canva.com

Sposoby gotowania czarnego ryżu i proporcje wody

Oto kilka sposobów gotowania czarnego ryżu:

  • Metoda absorpcyjna: Używamy 2 szklanek wody na 1 szklankę czarnego ryżu. W tej metodzie cała woda powinna zostać wchłonięta przez ryż podczas gotowania.
  • Metoda gotowania w dużej ilości wody: 4-5 szklanek wody na 1 szklankę ryżu. W tym przypadku po ugotowaniu ryż należy odcedzić nadmiar wody.
  • Metoda „makaronowa”: Czarny ryż możemy ugotować również metodą „makaronową”. Dzięki temu uzyskamy bardziej sypką konsystencję ziaren. Wsypujemy ryż do wrzącej, osolonej wody i gotujemy przez około 30 minut, lub do momentu uzyskania preferowanej miękkości.

Do wody podczas gotowania możemy dodać szczyptę soli, a także np. liść laurowy czy ziarna ziela angielskiego, aby nadać ryżowi więcej aromatu.